Archiwa

Z życia szkoły

Dzień Praktycznego Działania

 


W kinie 


Dzień praktycznego działania.


WYCIECZKA DO RYTLA

17 maja br odbyła się wycieczka wszystkich klas PDP do Rytla. Na miejsce uczestnicy dojechali pociągiem. Najpierw uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w zakładzie ślusarskim pana Licy. Po części edukacyjnej nastąpiła część rekreacyjna. Odbyła się ona przy kanale rytelskim. Tam wszyscy skosztowali kiełbaski z grilla i odbyły się wspólne zabawy na świeżym powietrzu. W drodze powrotnej na dworzec wycieczkowicze zobaczyli walory promenady rytelskiej i skosztowali lodów. Pogoda i humor wszystkim dopisały.

 


Spotkanie integracyjne uczniów w ŚDS w Czersku.


„LISTY DO M5” w kinie w Chojnicach


INTEGRACJA W GODZISZEWIE.

Wyjazd integracyjny do Godziszewa- Zagroda Kociewska uczniów PDP i Absolwentów.  Odbyły się: obchody kociewskich dni bani,  obchody dnia ziemniaka,  dokarmianie zwierząt, gry i zabawy grawitacyjne na terenie  zagrody, ognisko.

  


PDPB i PDPC na grzybobraniu.


Z wizytą w zakładzie MIRFEX II


Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy –  21.06.2022r.

 


SPDP na pikniku w Ostrowitem.

 

 


Z wizytą we młynie „LIB-MAR”


Dzień Matki – Dzień Praktycznego Działania.

Tegoroczny Dzień Matki spędziliśmy w bardzo wyjątkowy sposób. W naszej szkole odbył się Dzień Praktycznego Działania. Tym razem tematycznie nawiązywał on do święta, które właśnie dzisiaj obchodzą wszystkie mamy. Uczniowie klas PDP oraz zaproszeni goście z WTZ oraz ŚDS w Czersku malowali kubeczki oraz świeczniki. Taki własnoręcznie wykonany prezent z pewnością ucieszy niejedną mamę. Imprezę integracyjną umilił uczestnikom poczęstunek: kawa z ciastem oraz obiad. Dziękujemy gościom za wspólnie spędzony czas. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych prac!

Z WIZYTĄ W WTZ.
Uczniowie klas PDP odwiedzili WTZ. Zapoznali się z miejscem, do którego być może będą uczęszczać. Odwiedzili również swoich starych kolegów. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie Pani Renacie Breszka.

Z WIZYTĄ W SPÓŁDZIELNI INWALIDÓW „RÓWNOŚĆ”

WARSZTATY Z MALOWANIA NA PORCELANIE

WIZYTA W YONGLI

 

TYDZIEŃ ZIEMNIAKA ZAKOŃCZONY

Uczniowie klas PDP podczas tygodnia ziemniaka przygotowywali prace plastyczne, prace techniczne oraz potrawy z ziemniaków.

 

W HODOWLI BOCZNIAKÓW

 

 

WIZYTA W NADLEŚNICTWIE CZERSK – PODZIWIANIE KWIETNEJ ŁĄKI WIOSNĄ I JESIENIĄ

 

PRAC – CIĄG DALSZY

PRACE NASZYCH UCZNIÓW W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA – CIĄG DALSZY


Praktyczne działania uczniów klas PDP podczas zdalnej edukacji kwiecień – maj 2020 r.

Prezentacja w pliku poniżej. Pod prezentacją fotogaleria.

PDP


PRACE NASZYCH UCZNIÓW W CZASIE ZDALNEGO NAUCZANIA

 


ROK SZKOLNY 2018/2019


ZAJĘCIA Z GLINĄ

W piątek 17 maja w Ośrodku Kultury odbyły się zajęcia ceramiczne dla uczniów klas drugich z Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku. Zajęcia poprowadziły Panie Aleksandra Grzelak i Aleksandra Bernady z Zespołu Szkół nr 3 wraz z uczniami Szkoły Przysposabiającej Do Pracy. Uczniowie mieli okazję spróbować lepienia z gliny misek, talerzyków czy nawet kwiatów itp. oraz popróbować tworzenia naczyń na kole garncarskim. Ciekawostką było powstawanie wazoników i dzwonków w gipsowych formach odlanych gliną. Ogromną pomocą dla wszystkich okazali się uczniowie ZSS w Czersku , którzy nauczeni rzemiosła garncarskiego pomagali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas drugich.


ROK SZKOLNY 2017/2018


Na policji

20 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy PDP A i PDP B wraz z wychowawcami p. Agnieszką Osowską i p. Kamilą Jażdżewską oraz p. praktykantem Karolem Krenskim odwiedzili Komisariat Policji w Czersku. Dzięki uprzejmości panów policjantów – asp. Marka Jasnocha oraz mł. asp. Michała Kloskowskiego zwiedziliśmy budynek czerskiego komisariatu, poznaliśmy arkana pracy policjantów. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wygląda cela, policyjny radiowóz. Niemałą atrakcją okazało się badanie alkomatem oraz pobieranie odcisków palców, które później wzięliśmy ze sobą na pamiątkę. Dzięki tej wycieczce zrozumieliśmy, że policjanci są zawsze na posterunku, aby pomagać nam i nas chronić.

 


Kino od „kuchni”

19 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy PDP A i PDP B wraz z opiekunami: p. Kamilą Jażdżewską, p. Marcinem Stopa oraz  praktykantem p. Karolem Krenskim, udali się do Ośrodka Kultury w Czersku. Tam, p. Wojciech Bruski, pokazał nam jak działa kino „od kuchni”. Mieliśmy jedyną w swoim rodzaju okazję być w kabinie kinooperatora oraz przyjrzeć się jak wygląda praca przy analogowym projektorze kinowym. Pan Wojtek opowiedział nam historię kina w Czersku oraz odpowiedział na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące pracy kinooperatora. Na koniec zwiedzania obejrzeliśmy fragment filmu w wersji analogowej. To była dla nas bardzo ciekawa lekcja historii kina.

 


Uczniowie klasy PDP A rozpoczęli już przygotowania do świąt wielkanocnych. Wraz z wychowawcą p. Agnieszką Osowską wykonali śliczne, kolorowe jajka z drewna. Najpierw starannie malowali drewniane elementy, następnie ozdabiali je cekinami, koronką, wstążkami, naklejkami. Ich prace będą z pewnością piękną ozdobą świątecznego stołu.


Z wizytą w ZSS w Chojnicach

06.10. 2017 r wybraliśmy się na integracyjne spotkanie z uczniami szkoły PDP w Chojnicach, podczas którego odbyły się warsztaty nauki robienia szali, kominów czy czapek na obręczach do dziergania. Początkowo baliśmy się, że  będzie to dla nas zbyt trudne, po krótkiej jednak chwili okazało się że opanowujemy tą technikę w ekspresowym tempie i oczywiście zaraziliśmy się zamiłowaniem do tego rodzaju robótek ręcznych. Dzierganie za pomocą obręczy jest niezwykle proste i nie wymaga umiejętności dziergania na drutach czy szydełku. Na pewno spróbujemy w naszej szkole zaprezentować innym to czego nauczyli nas koledzy i koleżanki  ZSS w Chojnicach.

   


Wykopki”

15 września uczniowie klasy PDP A i PDP B z panią Agnieszką Osowską, Anną Jaszczyszyn-Lica i Aleksandrą Bernady wzięli udział w wykopkach. Dla niektórych z nas było to zupełnie nowe doświadczenie. Pracy na polu towarzyszył dobry humor i uśmiech na twarzy. Za zaproszenie i pyszny poczęstunek dziękujemy serdecznie Państwu Narloch.

        

 


ROK SZKOLNY 2016/2017


WIZYTA W OSOWIE

5 czerwca 2017 roku uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach praktycznego działania w Osowie. Najpierw przyglądali się procesowi produkcji masła metodą tradycyjną w gospodarstwie rolnym państwa Czapiewskich. Następnie mieli okazję posmakować świeżutkiego masła na bułce ze swojskim dżemem. Gospodyni poczęstowała wszystkich pysznym ciastem a następnie udaliśmy się nad staw rybny, by poćwiczyć wędkowanie. Złowiliśmy kilkanaście sztuk, z których uczniowie byli bardzo dumni.

      


DZIEŃ PRAKTYCZNEGO DZIAŁANIA

16 maja 2017 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Praktycznego Działania. Na tegoroczną imprezę oprócz naszych najstarszych uczniów klas PDP i ZET zaprosiliśmy gości z Zespołu Szkół Specjalnych z Chojnic – uczniów klas PDP wraz z opiekunami, panią Bożeną Kanabają i panią Haliną Łepek. Nasze działania skupiały się na tematyce wiosennej. Uczniowie pracowali w ogrodzie – przygotowywali grządki, siali warzywa pod okiem pani Aleksandry Bernady. Na szkolnym boisku pan Dyrektor Leszek Mroziński czuwał nad uczniami dbającymi o szkolny trawnik. W pracowni stolarskiej natomiast malowano skrzyneczki, które mogą posłużyć jako element wiosennej dekoracji w ogrodzie czy w domu. Tutaj wskazówką i dobrą radą służył pan Marcin Stopa. Aby wszystkim umilić czas, ostatnia grupa uczniów wraz z panią Anną Jaszczyszyn i panią Agnieszką Osowską przygotowywała pyszną wiosenną zupę jarzynową, surówkę oraz kiełbaski na grilla. Po skończeniu prac wszyscy razem usiedliśmy przy stole. Dzieliliśmy się nowymi doświadczeniami, poznawaliśmy nawzajem. Na pożegnanie wręczyliśmy gościom skromne upominki przygotowane przez naszych uczniów. Imprezę zaliczamy do bardzo udanych. Pogoda nam dopisała, podobnie jak dobry humor :)”


ZAJĘCIA Z RZEMIEŚLNIKIEM

Kosze  z jałowca i miotły z brzozy pamiętamy pewnie wszyscy,  lecz coraz rzadziej można je zobaczyć w gospodarstwie. Ta wygasająca technika produkowania narzędzi do pracy pokazana została naszym uczniom przez mieszkańca z naszej okolicy Pana Jerzego Czapiewskiego z Osówka, który skorzystał z naszego zaproszenia i chętnie pokazał uczniom tajniki wykonywania koszy i mioteł. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się tej technice a następnie mieli okazję sami spróbować  wyplatać kosze pod okiem fachowca i przygotowywać gałązki brzozy do wykonania mioteł. Pewnie na tej jednej wizycie w naszej szkole się nie skończy bo Pan Jerzy oznajmił, że chętnie jeszcze podzieli się z nami swoją wiedzą i  umiejętnościami podczas kolejnych zajęć. Czekamy z niecierpliwością.

      


SMAKOWITE POWITANIE WIOSNY.

Pierwszego dnia wiosny uczniowie klasy ZET A i PDP B wraz z wychowawcami postanowili w nieco nietypowy sposób pożegnać zimę. Każdy z nich wykonał swoją Marzannę z warzyw. Użyliśmy do tego celu kapusty pekińskiej, selera, marchewki, pietruszki, ziemniaków, brokuł, pora, cebuli, szczypiorku oraz papryki. Powstały prześlicze, kolorowe panny. Potem zrobiliśmy sobie małą wystawę i już można było utopić Marzanny w… zupie Powstała pyszna i przede wszystkim bardzo zdrowa wiosenna zupka, którą ze smakiem zjedliśmy!                                                     Agnieszka Osowska i Aleksandra Bernady”

    


ZBIORY NASZYCH PLONÓW

Pora zakończyć nasze prace w ogrodzie bo mamy już jesień. A oto co zebraliśmy w tym roku: por, marchew, buraki, cebula, seler, pietruszka, groszek, miętę oraz widoczne na zdjęciach okazałe kabaczki, cukinię oraz dynię. Oj będzie co robić podczas zajęć kulinarnych.

dsc_1229 dsc_1232


KINO

21 września uczniowie klas gimnazjalnych Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych oraz uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z opiekunami wybrali się do kina Helios w Tczewie na film pt. „Jak zostać kotem?”. Dodatkową atrakcją była podróż pociągiem oraz posiłek w McDonaldzie. Uśmiechnięci wróciliśmy do domów 🙂


KWIEKI

16 września uczniowie oddziałów gimnazjalnych ZET oraz PDP mieli okazję zwiedzić ośrodek jeździecki w Kwiekach. W roku 2011 z inicjatywy Pana Rene Burakowskiego powstało tutaj Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych, którego celem jest promowanie sportów konnych, ośrodków i klubów jeździeckich oraz turystyki konnej, zarówno wśród osób profesjonalnie zaangażowanych w sporty konne, jak i tych, którzy po prostu kochają konie.

Przyglądaliśmy się z uwagą, jak wygląda miejsce, w którym organizowane są zawody. Podziwialiśmy piękne konie, zabytkowe bryczki i powozy. Mieliśmy nawet okazję przejechać się bryczką! Na koniec dzieliliśmy się wrażeniami przy ognisku. Towarzyszyły nam pieski właściciela. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom za miłe przyjęcie!

dsc_1212 dsc_1211 dsc_1210 dsc_1209 dsc_1208 dsc_1207 dsc_1206 dsc_1205 dsc_1204 dsc_1203 dsc_1202 dsc_1201 dsc_1200 dsc_1199 dsc_1198 dsc_1197 dsc_1196 dsc_1195 

img_20160916_112016img_20160916_112741 img_20160916_112023 dsc_1213

 dsc_1194img_20160916_112020img_20160916_104233img_20160916_104227

img_20160916_104217 img_20160916_104213

img_20160916_092658 img_20160916_092634 img_20160916_092607dsc_1228

dsc_1227 dsc_1226

dsc_1225 dsc_1224 dsc_1223 dsc_1222 dsc_1221 dsc_1220 dsc_1219 dsc_1218 dsc_1217dsc_1216

dsc_1215 dsc_1214


Wizyta w gospodarstwie Państwa Górnowicz

26.10.2016 W oborze prawie każdy z nas bywał nie raz ale wszyscy mamy odczucia, że zupełnie inaczej to wygląda – pewnie każdy wie jak.

A tutaj prawdziwy dobrostan dla krów. Przede wszystkim nie były uwiązane tylko chodziły sobie jak chciały w ogromnym boksie –jadły specjalną surówkę, inne leżakowały, jeszcze inne piły a co niektóre czochrały się Takie są teraz regulacje unijne w sprawie hodowli krów, więc teraz podobno wszystkie gospodarstwa mniej więcej tak wyglądają. No i wspomniany dobrostan krów ma ogromny wpływ na jakość i ilość mleka no a to potem na to co pijemy i jemy w postaci choćby jogurtów.

Obejrzeliśmy oborę, głaskaliśmy cielaki,  krowy oraz pupile gospodarzy (psa i kota) no i przyjrzeliśmy się procesowi dojenia krów specjalnym robotem dojarką,  które w tym akurat czasie miały na to ochotę, a mleko natychmiast trafiało do chłodziarni. Długo będziemy pamiętać wizytę w oborze Państwa Górnowicz, których bardzo serdecznie pozdrawiamy.

dsc_1549 dsc_1548 dsc_1547 dsc_1546 dsc_1545 dsc_1544 dsc_1543 dsc_1542 dsc_1540


Spotkanie integracyjne Klas ZET i PDP nad jeziorem Ostrowite

15 czerwca 2014r. odbyło się po raz kolejny spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli z klas ZET i PDP.

DSCF1605 DSCF1616 DSCF1618 DSCF1619 DSCF1620 DSCF1621 DSCF1622 DSCF1623 DSCF1629 DSCF1631


Planszowe potyczki.

W środę (25.02.) odbyły się „Szkolne potyczki klasowe”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: ZET „A”, ZET „B” oraz PDP 1-2, PDP 2-3. Podczas lekcji uczniowie mogli spróbować swoich sił m.in. w: warcabach, „Chińczyku”, szachach, „Rumikub”, „Uno” oraz wielu innych…

Zabawy wywołały wiele zaciekawienia, radości, wzmocniły więzi między uczniami. Dostarczyły dużo przyjemności, pobudzały wyobraźnię i kreatywność, uczyły prawidłowych zachowań w grupie, stymulowały pamięć oraz koncentrację.

DSCF2042 DSCF2041 DSCF2040 DSCF2039 DSCF2038 DSCF2037 DSCF2036 DSCF2035 DSCF2034


„Znam swój kraj – wiosna i obrzędy wielkanocne”

25 marca uczniowie klasy III Przysposabiającej Do Pracy wzięli udział w I WOJEWÓDZKIM KONKURSIE DLA SZKÓŁ PDP pt.: „ZNAM SWÓJ KRAJ – WIOSNA I OBRZĘDY WIELKANOCNE”.

Konkurs odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kościerzynie. Warunkiem przystąpienia do niego było wykonanie i zabranie ze sobą palmy wielkanocnej, która została oceniona i była jedną ze składowych punktów w konkursie.

Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Drobińska, Marzena Pawłowska, Paweł Margański i Paweł Kiżewski pod opieką pani Aleksandry Bernady zajmując I miejsce. Nagrodą była frytkownica, która na pewno przyda się w naszej szkole i często będzie wykorzystywana podczas zajęć kulinarnych.

DSC06735DSC06753


Konkurs wiedzy ekologicznej.

Dnia 15 kwietnia 2015r. w Tczewie, w Zespole Placówek Specjalnych, odbył się II etap konkursu wiedzy ekologicznej. Startowali w nich uczniowie Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego – Klaudia Piernicka i Magdalena Biesek.

Uczennice godnie reprezentowali naszą szkołę i dzielnie rozwiązywały wszystkie zadania. Czas ten minął im w niezwykle miłej atmosferze. Wróciły z konkursu usatysfakcjonowane z nagrodami w postaci plecaków z wyposażeniem oraz różnymi gadżetami.

Opiekunem uczennic była Aleksandra Bernady.

DSC06897 DSC06882 DSC06877


Kolejny brąz z Gdyni.

Futboliści Klubu Olimpiad Specjalnych „BRATEK” z Czerska po raz kolejny powtórzyli sukcesy z ubiegłych lat i wrócili z brązowymi medalami Pomorskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych . Turniej odbył się 7 maja 2015 r.  na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni. Drużyna spisała się znakomicie. Zajęła 3 miejsce w gronie 12 drużyn z woj. pomorskiego. Fantastyczne bramki zdobywali dla naszego zespołu Adam Czarnowski, Maciek Kameczura i Damian Loryński. Udany debiut zanotował niezwykle utalentowany Dawid Brzeska, który w przeddzień turnieju otrzymał oficjalną nominację na zawodnika Olimpiad Specjalnych. Na turnieju w Gdyni Klub BRATEK reprezentowali:

 1. Dawid Brzeska ZGA
 2. Adam Czarnowski ZGA
 3. Maciek Kameczura ZGA
 4. Wojtek Mausolf ZGA
 5. Szymon Przesławski ZGB
 6. Łukasz Meyer ZGB
 7. Damian Loryński ZGB
 8. Wojtek Jaworski PDP III
 9. Paweł Kiżewski        PDP II
 10. Karol Breza PDP I

Trenerzy : P.Lepak, J.Grzelak

w przerwie meczu BRATEK CZERSK


Skoro wiosna to i zajęcia w ogrodzie czas zacząć.

Uczniowie klas PDP sumiennie i z ogromnym zapałem zagospodarowali teren przeznaczony na zagonki. Posiano różne warzywa, które regularnie podlewane i pielęgnowane dały efektywne plony wykorzystywane podczas zajęć kulinarnych w szkole.

DSC_0906 DSC_0904 DSC_0903 DSC_0679


Wycieczka do Chojnic

DSCF0489 DSCF0466 DSCF0469 DSCF0471 DSCF0477 DSCF0492


SPOTKANIE INTEGRACYJNE NAD JEZIOREM OSTROWITE

DSC_0012 DSC_0013 DSC_0008 DSC_0004 DSC_0005 DSC_0002


Awans Pawła Kiżewskiego na Turniej Ogólnopolski Olimpiad Specjalnych w Badmintonie.

17.06.2015 r. odbył się w Miastku Pomorski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. W rywalizacji wzięło udział 6 zawodników naszej sekcji. Przed rozpoczęciem rozgrywek sędziowie  sprawdzili umiejętności techniczne zawodników i na tej podstawie zakwalifikowali ich do kilku grup sprawnościowych. Następnie w ramach tych grup odbyły się rozgrywki każdy z każdym.

Najlepiej z naszych zawodników uplasował się Paweł Kiżewski, który występował w najsilniejszej grupie i pokonał wszystkich swoich rywali. Tym samym wywalczył awans do Turnieju Ogólnopolskiego O.S., który odbędzie się jesienią i jako jedyny będzie reprezentował woj. pomorskie. Pozostali nasi zawodnicy po zaciętych meczach uplasowali się wysokich lokatach. Łącznie zdobyli 1 złoty medal- Paweł Kiżewski, 3 srebrne-, Damian Loryński, Paweł Margański i Jakub Zdunek, brązowy- Bartek Swiatczyński. Szymon Przesławski zajął 5 miejsce. Trenerzy: Jan Gliszczyński i Stanisław Pliszka.

DSC00210 DSC00208


Wycieczka nad morzem…

Dnia 15 czerwca uczniowie ZET A, ZET B, zet C oraz dwie klasy PDP uczestniczyły w wycieczce do Gdyni i Gdańska.

W Gdyni na plaży zjedli śniadanie i spacerem przez port i Skwer Kościuszki udali się do Oceanarium. Następnie odwiedzili McDonald’s, gdzie zjedli obiad. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzania Gdańskiej Starówki i pyszne lody na niej. Humory wszystkim dopisywały – pogoda też.

DSC_0914 DSC_0918 DSC_0962 DSC_0952X6


 

 DBAMY O ZIELEŃ WOKÓŁ NASZEJ SZKOŁY

– EFEKTY NASZEJ PRACY

DSC03981 DSC03982 DSC03983 DSC03984  DSC03986 DSC03987 DSC03988 DSC03989 DSC03990DSC03985


NASI GARNCARZE

Dnia 07.10.2015 roku klasa Przysposabiająca Do Pracy brała udział w warsztatach garncarskich, które odbyły się w Cisewiu. Pracownia ta powstała  w ubiegłym roku utworzona przez Stowarzyszenie  przy Domu Pomocy Społecznej.

Uczniowie doskonale odnaleźli się w roli garncarzy. Lepienie z gliny nie jest im obce , gdyż tego rodzaju zajęcia od czasu do  czasu odbywają się w naszej szkole, jednak tworzenie naczyń na kole do toczenia pod okiem wykwalifikowanego instruktora to coś nowego. Zajęcia te trwały trzy godziny i każdy z uczniów otrzyma swoją pracę w późniejszym czasie, gdyż naczynia muszą wyschnąć a następnie  będą  wypalone w specjalnym piecu.

DSC_1659 DSC_1665

 


Wycieczka do Swornychgaci

W dniu 21 października 2015 roku odbył się wyjazd do Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach  na warsztaty wypieku chleba metodami tradycyjnymi – CHLEB SWORZYŃSKI ŻYTNIO-PSZENNY.

W wycieczce brały udział 4 klasy w tym 2 Gimnazjalne i 2 Przysposabiające Do Pracy wraz z wychowawcami. Atrakcjami tego  regionu nie jest tylko piękny krajobraz, bogactwo przyrodnicze, ale również możliwość poznania metod tradycyjnego wypieku chleba w specjalnie do tego wybudowanym piecu chlebowym pod wiatą chlebową przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornychgaciach. Podczas warsztatów każdy uczeń samodzielnie przygotowywał ciasto do wypieku i na zakończenie zabrał gotowy chleb do domu. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z procesem przygotowania i pieczenia chleba począwszy od przesiewania mąki, mieszania i wyrabiania ciasta, rozpalenia ognia w piecu chlebowym po wsad chleba do pieca. W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta i nagrzanie pieca odbyła się prelekcja na temat szacunku, wartości i znaczenia chleba w naszej tradycji i kulturze.  Pod wiatą chlebową znajduje się także palenisko (plata) przeznaczona do wykonywania tradycyjnych regionalnych potraw, oraz grill, z którego mogliśmy skorzystać i w  trakcie przerwy upiec kiełbaski. Następnie zwiedzaliśmy Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, gdzie znajdują się stare, tradycyjne przedmioty używane w gospodarstwach domowych i wystawy twórców ludowych.

20151021_122646 20151021_093410 20151021_093415 20151021_130332


PAMIĘTAMY

  DSC04396  DSC04398 DSC04399 DSC04397DSC04400DSC04394DSC04395


ZAJĘCIA RZEMIEŚLNICZE

Klasy Przysposabiające Do Pracy biorą udział w pozaszkolnych zajęciach rękodzielniczych, pozwalające im na poznawanie własnego regionu , jego kultury i tradycji regionalnych nadal żywych. Wytwarzają przedmioty dekoracyjne i pamiątkarskie przez co rozwijają  w sobie zamiłowanie do własnoręcznego wykonywania przedmiotów oraz pomysłowości w tym zakresie.

Uczniowie poznali już różne techniki rękodzieła:  wikliniarstwo, ceramika, tkactwo, rzeźbiarstwo. Uczą się dzięki temu spędzać czas w sposób twórczy i przede wszystkim aktywny, a  w przyszłości umożliwi  im to wybór takiej formy aktywności twórczej, która odpowiadać będzie ich  indywidualnym uzdolnieniom i możliwościom.


SPOTKANIE Z RZEŹBIARZEM

DSCF2128 DSCF2129

 • GARNCARSTWO

DSC_1676 DSC_1662 DSC_1659

 • PIEKARSTWO

DSC_1769 DSC_1771 DSC_1777 DSC_1779 DSC_1789

 • WIKLINIARSTWO

DSC05438 DSC05439

DSC00395 DSC00396 DSC00397 DSC05427 DSC05432 DSC05433 DSC05437


Sukces w Słupsku.

Wojtek Mausolf i Piotr Narloch królami strzelców.

Dwa zespoły unihokeistów naszego klubu BRATEK CZERSK – CZERSKIE LWY działającego przy ZSS w Czersku wywalczyły 2 srebrne medale na Pomorskim Turnieju Unihokeja Olimpiad Specjalnych , który odbył się 26 listopada 2015 r. w Słupsku. Pierwszy zespół z Czerska grający w najsilniejszej grupie rozgromił zespół z Lęborka 12-1, pokonał gospodarzy  ze Słupska 3-2 i uległ zespołowi z Damnicy 2-5. Zespół wystąpił w składzie : P. Kiżewski, W. Mausolf (4 bramki), P. Narloch (4), Ł. Meyer (3), M. Kameczura (2), K. Gołąbek, K. Breza (3), P. Margański (1).

Drugi zespół z Czerska występował w grupie C w składzie : Sz. Przesławski (3 bramki), A. Czarnowski (2), St. Prondziński (1), D. Loryński (1), A. Gornowicz, D.Brzeska, J. Chudy, D. Hoppe uległ zespołowi z Gdyni 2-5 oraz pokonał drugi zespół ze Słupska 5-1.

Sukces czerskich drużyn jest szczególnie  cenny ponieważ oba zespoły  to debiutanci w rozgrywkach unihokeja w ramach stowarzyszenia Olimpiady Specjalne. Opiekunowie : P.Lepak i J. Grzelak.

1 zespół Bratek Czersk-Czerskie Lwy 2 zespół Bratek Czersk- Czerskie lwy


WIZYTA WTZ

18 grudnia klasa PDP B wraz z wychowawcą zaprosiła uczestników WTZ na wspólne pieczenie pierniczków przed świętami Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach kolęd razem przygotowali pyszne ciasteczka, które następnie pięknie ozdobili lukrem. Wszyscy świetnie się bawili, jak widać na zdjęciach 🙂

20151218_105944 20151218_104932 20151218_104905 20151218_104806 20151218_104757 20151218_104754 20151218_104720 20151218_104729 20151218_104737 20151218_104747


KLASY PDP W NOWYCH FARTUCHACH 

DSCF2195 DSCF2196


„TŁUSTY CZWARTEK” – PIECZEMY PĄCZKI

DSCF2199 DSCF2197 DSCF2198


DZISIAJ BĘDZIE „ŻANDARM”

DSCF2200 DSCF2201 DSCF2204


Wizyta w hodowli boczniaka

DSCF2244 DSCF2243 DSCF2242 DSCF2241 DSCF2240


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM

DSCF2246 DSCF2247 DSCF2248 DSCF2251 DSCF2252  DSCF2256 DSCF2259 DSCF2260 DSCF2264 DSCF2271 DSCF2285 DSCF2253DSCF2287 DSCF2302


DZIEŃ PRAKTYCZNEGO DZIAŁANIA

 IMG_0421 IMG_0420 IMG_0419 IMG_0418 IMG_0417 IMG_0416 IMG_0410 IMG_0411 IMG_0412 IMG_0413 IMG_0414 IMG_0415 IMG_0409 IMG_0408 IMG_0407 IMG_0405 IMG_0404 IMG_0403 IMG_0402 IMG_0401 IMG_0400 IMG_0399 IMG_0398 IMG_0390 IMG_0391 IMG_0392 IMG_0393 IMG_0394 IMG_0395 IMG_0389  IMG_0391 IMG_0397