Archiwa

OSZCZĘDZANIE ENERGII JEST TRENDY.

Eko-domy

Chętni uczniowie aktywnie włączyli się w projekt ekologiczny “Oszczędzanie energii jest trendy”. W minionym miesiącu na zajęciach z przyrody oraz zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego wykonali przestrzenne modele eko-domów. Każdy projekt uwzględniał wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku energii wiatrowej oraz słonecznej. Domy posiadały również zbiorniki na deszczówkę. Modele były wykonane wyłącznie z ekologicznych materiałów. Eko-domy zostały zaprezentowane społeczności szkolnejWszystkim twórcom modeli serdecznie gratulujemy pomysłowości! 

Nagrodzeni uczniowie: 

Marek Kosiedowski 

Mateusz Kałdowski 

Damian Kędzierski 

Dawid Narloch 

AndrzeGierałka 

Krzysztof Prabucki 

Marcin Kłosowski 

Igor Szczechura 


W marcu klasy 1-3 oraz zespoły edukacyjno-terapeutyczne uczestniczyły w cyklu spotkań na temat pozyskiwania nowych źródeł energii. Po ciekawych prelekcjach, odbyło się wiele pogadanek, które usystematyzowały wiedzę dzieci na wybrany temat.

Uczniowie obejrzeli także filmy edukacyjne pt. ”Jak powstaje prąd elektryczny” oraz “Nie taki prąd straszny”. Na zakończenie wykonali plakaty, które zawisły w poszczególnych salach lekcyjnych oraz w świetlicy szkolnej.

 


15 lutego – Międzynarodowy Dzień Oszczędzania Energii.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Oszczędzania Energii w naszej szkole pojawiły się wesołe hasła zachęcające do oszczędzania prądu w domu. Okazja ta zapoczątkowała również w zespołach edukacyjno-terapeutycznych dwutygodniowy cykl zajęć związany z tą tematyką. Uczniowie dowiedzieli się jakie rodzaje urządzeń elektrycznych mają w domu, co to są pożeracze energii, czy jak oszczędzać energię na co dzień. Bawili się także w eko-detektywów rozwiązując eko-zagadki. 


Dnia 10 lutego 2023r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III. W konkursie wzięło udział 7 recytatorów. Dzieci recytowały wiersz o „Energi Elektrycznej”. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, dyplomy za udział i słodki upominek.

– Paulina Rogowska zet d

– Zuzanna Mikołajewska zet d

– Karolina Michalska kl. 1

-Olivier Kosiorek kl. 2

– Tymoteusz Szkatuła kl.2

-Natalia Bakhaus kl. 3

– Julia Mikołajewska kl. 3

Konkurs przeprowadzony w ramach projektu proekologicznego „Oszczędność energii elektrycznej”.

 


W tym roku szkolnym rusza kolejny etap projektu na proekologiczną postawę. Ten rok szkolny będzie poświęcony oszczędności energii elektrycznej. Projekt zakłada aktywne zaangażowanie uczniów w proces zarządzania energią elektryczną w szkole oraz nauczanie ich ekologicznych zachowań przez konkretne działania.

Kształcenie umiejętności i nawyków, właściwego wykorzystywania sprzętów gospodarstwa domowego i racjonalnego zużycia energii. Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez komputera, radia, telewizora, lodówki, odkurzacza, pralki czy oświetlenia. Stąd więc wysokie rachunki jakie otrzymujemy za prąd. Chcąc racjonalnie gospodarować ilością zużytych zasobów, należy zweryfikować sposób ich gospodarowania. Celem projektu jest też poszerzanie wiadomości o odnawialnych źródłach energii i sposobach jej wykorzystywania. Są to źródła, które w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii są niewyczerpywalne i przyjazne środowisku. W naszej szkole zawisły już plakaty informujące, w jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w szkole i w naszych domach.