Archiwa

POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Pamiętamy o ptakach 

W styczniu 2023r. w naszej szkole odbyło się wiele pogadanek na temat opiekowania się i dokarmiania ptaków w okresie zimy. 9 stycznia gościliśmy panią leśnik z Nadleśnictwa Czersk, która pogłębiła wiedzę uczniów na temat ptaków goszczących w naszych karmnikach. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają ptaki zimujące w Polsce, jakie wydają dźwięki oraz jak należy o nie dbać. W gablocie na korytarzu pojawiły się najważniejsze informacje na temat dokarmiania ptaków zimą. W poszczególnych klasach wychowawcy przeprowadzili dodatkowe pogadankiuczniowie wykonywali prace plastyczne czy robili ciasteczka dla ptaków ze smalcu i ziaren. 


“Przypominamy sobie, jak dokarmiać ptaki zimą 

związku ze zbliżającą się zimą, uczniowie z zespołu edukacyjno-terapeutycznego a oraz c uczestniczyli w pogadance ntemat właściwego dokarmiania ptaków zimą. Stworzyli plakat mówiący o dobrych i złych nawykach dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół. 

Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że bez pomocy wiele ptaków mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków i obiecali aktywnie włączyć się w prace na rzecz ptactwa.

 


Międzynarodowy Dzień Ptaków

1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Święto obchodzone jest corocznie od 1906 roku. Na tę okazję nasza szkoła zaprosiła panią Alicję Sabiniarz z Nadleśnictwa Czersk, aby opowiedziała nam o naszych pięknych, skrzydlatych przyjaciołach. 

W prelekcji wzięli udział najmłodsi uczniowie. Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci nie tylko dowiedziały się różnych ciekawostek na temat ptaków, ale również usłyszały wydawane przez nie odgłosy oraz obejrzały zdjęcia najpiękniejszych polskich ptaków. Na zakończenie każdy otrzymał miły upominek. 


Pokaż, jak dbasz o ptaki zimą” – rozwiązanie konkursu.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich klas naszej szkoły.  

Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na los ptaków oraz opiekuńczy stosunek do zwierząt poprzez dokarmianie oraz poznanie różnych gatunków ptaków. Okazało się, że w szkole jest bardzo wielu miłośników naszych skrzydlatych przyjaciół. W konkursie wzięło udział aż 22 uczniów, którzy pokazali swoje przeróżne “stołówki” dla ptaszków. Wszyscy okazali się wygrani, gdyż wykazali się dobrymi cechami charakteru i dbali o słabsze istoty podczas zimy. Uczniowie zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Rytel.  

WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY! 

Nagrodzeni uczniowie: 

 • Miłosz Raciborski  

 • Damian Kędzierski  

 • Piotr Ossowski  

 • Mateusz Kałdowski  

 • Jan Milke  

 • Klasa zet d 

 • Gracjan Chorzępa  

 • Szymon Prabucki  

 • Katarzyna Flisikowska  

 • Michalina Tessmer  

 • Paweł Landmesser  

 • Karolina Wiśniewska  

 • Maksymilian Brzozka  

 • Dawid Narloch  

 • Paweł Wojtala  

 • Kacper Kiełpiński  

 • Dawid Affelt  

 • Karol Hetmański  

 • Alicja i Aleksandra Gornowicz  

Opiekun konkursu: K. Wilczewska 


“Jak prawidłowo karmić ptaki”

Podczas styczniowych zajęć zespoły edukacyjno-terapeutyczne a, c oraz f, a także uczeń nauczania indywidualnego, wzięli udział w zajęciach poświęconych ptakom. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą. Podczas lekcji oglądali różne ulotki informacyjne oraz plansze z ptakami, które przylatują zimą do naszych karmników. Dzieci wykonały także ciekawe prace plastyczne. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt dbania o ptactwo.


Spotkania przy karmniku

W minionych tygodniach kilka klas aktywnie włączyło się w projekt dokarmiania ptaków zimą. Przy szkolnym karmniku odbyło się kilka pogadanek. Uczniowie zawiesili także specjalne kule z pokarmem, które podarowało nam Nadleśnictwo Rytel. Codziennie dzieci dbają o to, aby w karmniku nie zabrakło ziaren aby ptaki miały co jeść, kiedy zgłodnieją. 

Młodym ekologom serdecznie gratulujemy dobrego serca! 

 


PODSUMOWANIE AKCJI -DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ

Dziękujemy wszystkim, którzy dokarmiali ptaki zimą. Wasza pomoc była im bardzo potrzebna. Teraz możemy usłyszeć ich piękny śpiew.
Chcielibyśmy wyróżnić tych, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę i przysłali zdjęcia swoich karmników. Nagrody czekają na Was w szkole przy głównym wejściu.

GRATULUJEMY!!!

A. Grzelak, K. Wilczewska, A. Schulz


POMAGALIŚMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

Klasa Zet C aktywnie włączyła się w projekt edukacyjny dokarmiania ptaków zimą. Podczas lekcji zdalnych uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo należy dokarmiać zwierzęta oraz własnoręcznie wykonali karmniki i pokarm z ziaren oraz słoniny.

Wszystkim należy się pochwała za aktywność oraz gratulacje za pomysłowość w tworzeniu karmników!


DOKARMIAMY PTAKI

 

PRZEŚLIJ ZDJĘCIE SWOJEGO KARMNIKA DLA PTAKÓW.

POKAŻ, ŻE SIĘ NIMI OPIEKUJESZ!

ZDJĘCIE PRZEŚLIJ NA ADRESkonkurs-przyrodniczy@wp.pl

NAJCIEKAWSZE ZOSTANĄ NAGRODZONE.

                                                          ZDJĘCIA PRZESYŁAMY DO 31 MARCA 2021.