Archiwa

Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie, obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Na ten czas wiele organizacji przygotowuje akcje mające na celu uświadomić społeczeństwo w dziedzinie autyzmu. Co roku tego dnia, znane budowle na całym świecie są podświetlone na kolor niebieski – symbol autyzmu, a znani ludzie noszą ubrania w tym kolorze .

Nasza szkoła od kilku lat przyłącza się do tej akcji, dlatego 2 kwietnia ubierz się na niebiesko i w ten sposób pokaż swoją solidarność z osobami z autyzmem.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.  Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

 

źródło: Synapsis.org.pl