Archiwa

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna miesiąc wiedzy na ten temat.  Puzzle oraz kolor niebieski są symbolami autyzmu. Puzzle, ponieważ autyzm wciąż kryje wiele tajemnic. Bardzo dużo elementów tej układanki nie zostało jeszcze poznanych i tak jak puzzle czeka na odkrycie. Niebieski, ponieważ jest to kolor nadziei, uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem oraz rozumieniem relacji społecznych, w specyficzny sposób postrzegają świat. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

W związku z rozpoczynającym się miesiącem wiedzy na temat autyzmu, zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji dla dzieci i dorosłych z autyzmem „Synapsis” www.synapsis.org.pl