Z życia drużyny
ROK SZKOLNY 2018/2019
Bożonarodzeniowe pierniki
Wieczór wspomnień o harcmistrzu Józefie Piekarku
Obchody Dnia Niepodległości
Jesienne zabawy z masą solną cz.2
Jesienne zabawy z masą solną
Zabawy integracyjne.
ROK SZKOLNY 2017/2018
Ostatnia zbiórka harcerska 2017/2018r.
Na ostatnią zbiórkę zaprosiliśmy rodziców. Wspólnie przygotowaliśmy pyszną sałatkę, upiekliśmy kiełbaski na grillu i w przemiłej atmosferze spędziliśmy czas.
Dzień Matki
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki harcerze z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku składają najlepsze życzenia wszystkim Mamom!!!
Konstytucja 3 Maja
Z okazji świąt narodowych w maju, harcerze przypominali sobie najważniejsze informacje o naszym kraju. Czekały na nich zadania nt Polski, min. uzupełnianie brakujących słów Mazurka Dąbrowskiego, quizz znajomości symboli narodowych, szukanie obrazków związanych z krajem oraz wklejanie ich w kontury Polski. Na koniec uczniowie zrobili biało-czerwone kotyliony z papieru i bibuły oraz odśpiewali hymn.
Zbiórka kulinarna
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy, harcerze wykonali świąteczne mazurki. Samodzielnie przygotowali ciasto, upiekli je oraz przyozdobili bakaliami, posypką oraz kolorowym lukrem. Wszyscy z zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę i wykazali dużym talentem kulinarnym.
Harcerski bal karnawałowy
Gra terenowa „W poszukiwaniu zimy”
Na ostatniej zbiórce przed feriami, zagraliśmy w grę terenową pt. „W poszukiwaniu zimy”. Przed jej rozpoczęciem, harcerze musieli zdobyć ukrytą mapę. Aby ją zdobyć musieli rozwiązać pierwszą zagadkę związaną z osobą, która ją pilnowała. Kiedy harcerze otrzymali mapę, na której wyrysowano układ najbliższej okolicy, rozpoczęliśmy grę. Skoro bawiliśmy się w grę nazywaną „W poszuwianiu zimy”, to wszystkie zadania związane były właśnie z tą porą roku. Na trasie czekały takie zadania jak: – znalezienie ukrytego w śniegu słoiczka z zadaniami; – rozwiązanie zagadek zimowych oraz dopasowanie zimowych obrazków; – lepienie bałwana; – robienie 6 „aniołków” na śniegu; – składanie puzzli śnieżnych – różnych papierowych płatków śniegu; – śpiewanie zimowej piosenki. Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie, harcerze otrzymywali jedno słowo. Po zebraniu wszystkich mogli ułożyć hasło przewodnie gry terenowej. Po tak aktywnym popołudniu na harcerzy czekała ukryta w szkole słodka niespodzianka. Aby ją znaleźć musieli przeszukać basen z piłeczkami. Zmęczeni, ale zadowoleni dzielili się wrażeniami z gry i częstowali pyszną czekoladą.Aby ją znaleźć musieli przeszukać basen z piłeczkami. Zmęczeni, ale zadowoleni dzielili się wrażeniami z gry i częstowali pyszną czekoladą.Aby ją znaleźć musieli przeszukać basen z piłeczkami. Zmęczeni, ale zadowoleni dzielili się wrażeniami z gry i częstowali pyszną czekoladą.
Wiadomości nt krzyża harcerskiego
Zbiórki harcerskie to nie tylko dobra zabawa, ale także zdobywanie wiedzy nt harcerstwa. Zajęcia takie mają na celu wzbogacenie i pogłębienie podstawowych wiadomości i umiejętności harcerskich. Na ostatniej zbiórce harcerze przypominali sobie jak wygląda krzyż harcerski, z jakich się składa elementów oraz co one oznaczają. Samodzielnie składali także krzyż harcerski z kolorowego brystolu. Na zakończenie wspólnymi siłami stworzyli plakat pt. „Harcerstwo – przygoda na całe życie”.
Mikołajki 2018
Stało się już tradycją, że Mikołajki spędzamy przy wspólnym gotowaniu, degustacji frytek oraz śpiewaniu kolęd. Wszyscy harcerze zostali obdarowani słodyczami oraz drobnym podarunkami od Świętego Mikołaja 🙂 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej przemiłej zbiórki harcerskiej.
Zabawy integracyjne
Na zbiórce urządziliśmy turniej gry w kapsle. Turniej składał się z trzech rund. W pierwszej każdy musiał przejść tor z wieloma trudnymi skrętami. Następnie odbył się wyścig par. W trzeciej rundzie odbyły się dwa wyścigi – chłopaków oraz dziewczyn. Każda runda była oceniana a całość turnieju wygrała Natalka Ryczek. Na zakończenie odbyła się zabawa w jedzeniu jabłka zawieszonego na sznurku oraz w odpakowaniu cukierka bez pomocy rąk. Wszyscy bawili się rewelacyjnie.
Dzień Niepodległości
Na zbiórce z okazji Dnia Niepodległości harcerze uczyli się co to znaczy być patriotą. Po krótkim wprowadzeniu do tematu oraz pogadance na temat miłości do ojczyzny, musieli stworzyć portret „młodego patrioty”. Z wielu cech wybierali te właściwe i przyklejali je na planszę. Natępnie harcerze wzięli udział w quizzie na temat Polski, w którym za prawidłowe odpowiedzi czekały na każdego słodkie niespodzianki. Kolejnym zadaniem było uzupełnianie krzyżówki o naszej Ojczyźnie. Tym razem zostały stworzone dwa zespoły – męski oraz żeński. Krzyżówkę jako pierwsze uzupełniły dziewczynki, za co otrzymały od chłopaków duże brawa. Na zakończenie wszyscy wspólnie ułożyli puzzle z Polską.
Na ostatniej zbiórce harcerze przygotowali się do Święta Zmarłych. Przy użyciu słoika oraz bibuły stworzyli niezwykłe znicze, które postawią na rodzinnych grobach .
Dnia 17 października wyjechaliśmy do kina Helios do Tczewa na seans filmowy pt.”Tarapaty”. Po filmie udaliśmy się na pyszny obiad w Galerii Kociewskiej. Dużą radość harcerzom sprawiła także podróż pociągiem. Wyjazd był bardzo udany. Do domu wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.
W nowym roku szkolnym zbiórki harcerskie rozpoczęliśmy w nowym, większym gronie. Do naszej drużyny dołączyło trzech nowych harcerzy. Pierwsze zbiórki poświęciliśmy zatem na integrację grupy. Zabawa „Zadanie czy wyzwanie” pozwoliła nam nie tylko lepiej się poznać, ale także dobrze razem się bawić. Największe emocje wiązały się z zadaniami takimi jak: zatańczenie makareny, pomalowanie ust chłopkowi pomadką, krzyknięcie na boisku szkolnym „Jestem królem tego świata” czy powiedzenie pani sprzątaczce „Lubię jeść robaki”. Zabawa była doskonała!
ROK SZKOLNY 2016/2017
W leśniczówce „Zielony Dół”
Dnia 14 czerwca 2017r. harcerze byli gośćmi Państwa Kiedrowskich w leśniczówce „Zielony Dół”. Podczas wizyty zapoznaliśmy się z obiektem i terenem leśniczówki oraz pracą biurową leśników. Pani Bogusia zorganizowała cudowną grę terenową, która umożliwiła nam poznanie tej pięknej leśnej krainy. Na zakończenie czekało na nas ognisko z pysznymi surówkami i ciastem oraz zabawy ruchowe w ogrodzie naszych Gospodarzy. Każde dziecko otrzymało także miły podarunek. Państwu Kiedrowskim bardzo dziękujemy za przemiłą atmosferę oraz wspólnie spędzone chwile.
„Dzień Matki”
Pamiętając o naszych kochanych mamach, jak co roku przygotowaliśmy niespodziankę z okazji ich święta. W tym roku postanowiliśmy upiec pyszne ciastka w kształcie serca i ozdobić je kolorowym lukrem. Wszystkim mamom życzymy samych słonecznych dni!!!
„Zabawy rozwijające zmysły”
Na zbiórce poznawaliśmy świat naszymi zmysłami. Dzięki różnym grom, starałyśmy się aktywować i rozwijać zmysły harcerzy a poprzez zabawę, nauka ta jest zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza. Takie ćwiczenia nie tylko sprawiają dzieciom dużo radości, ale także ulepszają percepcję otaczającej ich rzeczywistości. Podczas zabaw wykorzystaliśmy zmysł dotyku, węchu, smaku i wzroku.
Nasze ulubione frytki…
Raz do roku jedną ze zbiórek przeznaczamy na spotkanie przy stole. Podczas wykonywania frytek rozmawialiśmy i świetnie się bawiliśmy. Aby obrać i pokroić 15 kg ziemniaków potrzebowaliśmy mnóstwo czasu, ale w tak dobrym towarzystwie nie nudziło nam się wcale.
„Wspomnień czar…”
Przemiła zbiórka, podczas której na dużym ekranie oglądaliśmy nasze stare zdjęcia z trzech lat istnienia drużyny. Jedliśmy popcorn, popijaliśmy go colą, słuchaliśmy fajnej muzyki i wspominaliśmy… Zbiórka była miłą odskocznią od szkolnych ławek i codziennej nauki.
Gra terenowa w szkole
Dnia 22 lutego obchodziliśmy Dzień Myśli Braterskiej. Z tej tej okazji dzień później zorganizowaliśmy grę terenową w szkole. Aby przejść jej kolejne etapy harcerze musieli stworzyć zgrany zespół i współgrać ze sobą podczas każdego zadania. Na poszczególnych punktach czekały na nich takie zadania jak:
1. Pójście z zamkniętymi oczami za sznurkiem po zagadkę
2. Znalezienie wskazówek ukrytych w różnych miejscach w szkole (w łazience, na boisku, w różnych klasach)
3. Ułożenie puzzli przedstawiających symbolikę harcerską
4. Rozwiązanie szyfru harcerskiego i odgadnięcie hasła
5. Znalezienie na planszach cech charakterystycznych poszczególnych pór roku
6. Wiązanie węzła ratowniczego
7. Ułożenie z patyków trzech rodzajów stosów ogniskowych.
Dzięki współdziałaniu harcerze perfekcyjnie rozwiązali wszystkie zadania oraz hasło przewodnie naszej gry.
Konkurs „Ozdoby, choinki, aniołki, cuda wianki â uwielbiamy Święta Bożego Narodzenia”
Postanowiliśmy wziąć udział w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową, organizowanym przez Fundację Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego w Radomsku. Prosimy o trzymanie kciuków. Ogłoszenie wyników już niebawem…
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, harcerze wykonali flagę naszego kraju. Aby zrealizować pracę, musieli wyciąć wg szablonu ok.70 motylków – białych i czerwonych oraz odpowiednio je ułożyć i przykleić. Efekt pracy był wspaniały. Flaga zawisła na naszej harcerskiej gazetce.
Konkurs na najpiękniejszego aniołka
Nasi harcerze biorą udział w konkursie szkolnym na najładniejszego aniołka. Nasze parce wykonywaliśmy przy użyciu filcu. Dwie harcerki - Beata Gornowicz i Wiktoria Szkatuła zdobyły się na odwagę i własnoręcznie zeszyły ze sobą wszystkie elementy. Brawo! Rozwiązanie konkursu nastąpi na początku grudnia. Powodzenia harcerze!!!
„Jestem Harcerzem”
Na ostatniej zbiórce przypomnieliśmy sobie, jakie cechy posiada prawdziwy harcerz. Dzieci stworzyły portret idealnego harcerza, a następnie wspólnie omówiliśmy zasady właściwego zachowania. Każde dziecko obiecało, że każdego dnia będzie kierować się Prawem Harcerskim. Na pamiątkę tego przyrzeczenia dzieci odbiły na papierze ślady swoich rąk zamoczonych w farbie.
Dnia 20 września 2016r. uczestniczyliśmy w 50 Jubileuszowym Zlocie Harcerzy „Nieprzetartego Szlaku” w Funce. Tegoroczny zlot skupił 400 harcerzy. Organizatorem była Kujawsko-Pomorska Chorągiew ZHP i Referat Nieprzetartego Szlaku. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 80. rocznicy powstania Ośrodka Żeglarskiego i 20-lecia Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Funce. Całodniowy pobyt w Funce dostarczył nam mnóstwo wrażeń. Uczestniczyliśmy w wielu ciekawych i pouczających zajęciach, min. zajęciach z ceramiki, wikliny, rzeźbieniu w drewnie. Dodatkową atrakcją był uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości. Na pewno ten wyjazd pozostanie na długo w naszej pamięci.
ROK SZKOLNY 2015/2016
Harcerski Biwak w Funce 2016r.
Na zakończenie roku szkolnego harcerze z 1 WDH Nieprzetartego Szlaku wyjechali na swój pierwszy wspólny biwak do Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych. Dzieci miały możliwość poznania pięknych terenów naszej najbliższej okolicy oraz zdobycia wiedzy na temat ochrony środowiska przyrodniczego i umiejętności zachowania się w lesie. Podczas wyjazdu zorganizowanych było wiele gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz zabawy plastyczne. Aby zregenerować siły wszyscy zjedliśmy przepyszny obiad. Wiele czasu zabrało nam także omawianie kończącego się roku harcerskiego oraz planowanie wyjazdów oraz zbiórek w przyszłym roku szkolnym. Do domów wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni.
Dzień Matki 2016r.
Na zbiórce przygotowaliśmy prezenty dla naszych kochanych mam. Były to wazoniki wykonane ze słoików oraz różnego koloru wełny oraz bibuły. Wszystkie mamy były zachwycone!!!
Zbiórka kulinarna
Dobra zabawa oraz niewątpliwie duży talent kulinarny skłoniły nas do ponownego upieczenia pysznych, słodkich ciasteczek. Przysmaki od początku do końca były przygotowane samodzielnie przez każdego harcerza. Sprawnie wyrobili ciasto, uformowali, upiekli a na koniec ozdobili ciasteczka. Z każdą zbiórką jesteśmy coraz lepsi… Wystarczy tylko popatrzeć na zdjęcia
Przygotowanie do Wielkanocy
Jednym z naczelnych celów naszej drużyny jest nauka współpracy. Na zbiórkach uczymy się działać ze sobą, bez elementu rywalizacji i zawiści. Dzięki temu każde kolejne zespołowe zadanie sprawia, że stajemy się sobie bliżsi i lepiej się rozumiemy. Podczas ostatniej zbiórki, uczyliśmy się działać ze sobą tworząc palmę wielkanocną. Po zapoznaniu się ze sposobem wykonywania, harcerze zabrali się do wykonywania dwumetrowej palmy. Każdy odpowiedzialny był za inną część pracy, dlatego wszyscy byli niezmiernie ważni. Naszą palmę przekazaliśmy naszej katechetce, pani Ewie Milke.
DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ
Święto przyjaźni obchodzone jest 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie. Uświadamia im, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Pomimo ferii, ten właśnie dzień postanowiliśmy spędzić razem. Część naszej drużyny spotkała się w szkole, aby wspólnie obchodzić Dzień Myśli Braterskiej. Stworzyliśmy małą salę kinową, uprażyliśmy popcorn i w miłej atmosferze obejrzeliśmy film. W ten dzień harcerze myślą o sobie i my także myśleliśmy o reszcie przyjaciół z naszej drużyny, którzy z powodu choroby nie mogli być z nami.
ZABAWY INTEGRACYJNE
Zabawy integracyjne stały się już nieodłącznym elementem naszych zbiórek. Tym razem harcerze musieli wykonać cztery zadania zręcznościowe. Oczywiście, nie liczyła się wygrana a dobra zabawa. Oto zadania, którym harcerki stawiły czoła:
- jabłko na sznurku a zadaniem harcerzy było zjedzenie jabłka zawieszonego na sznurku bez pomocy dłoni
- paluszki bez rąk a zadaniem harcerzy było zjedzenie paluszków z talerzyka bez pomocy rąk
- czekoladka a należało ustami odwinąć kostkę czekoladki zawiniętą w papierek
- karmienie kaszką a w konkurencji startowały dwie osoby a jedna, która karmiąca, druga która będzie jeść. Ta, która karmiła miała zamknięte oczy. Ta, która jadła musiała jak najszybciej zjeść całą zawartość kubeczka.
- małe piłki na łyżce a harcerz na czas wykonywali slalom podczas którego przez cały czas miał piłkę na łyżce, a łyżkę w zębach.
Betlejemskie Światło Pokoju 2015
Wyjazd do Chojnic po Betlejemskie Światło Pokoju stał się już tradycją. Dnia 21 grudnia na Starym Rynku odbyło się uroczyste odebranie Światła przez naszą drużynę. Następnego dnia, podczas apelu szkolnego, oficjalnie przekazaliśmy je na ręce naszego pana dyrektora. Tegoroczna trasa Światła przebiegła pod hasłem „Zauważ człowieka”.
Mikołajki 2015
Tradycyjnie Mikołajki spędziliśmy przy rozmowach i degustacji przygotowanych potraw. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej przemiłej zbiórki harcerskiej.
Prawo Harcerskie
Celem zbiórki było przypomnienie treści poszczególnych punktów Prawa Harcerskiego oraz wzbudzenie w harcerzach chęci dążenia do doskonałości, stawania się coraz lepszym.
Gra ”Prawo Harcerskie” harcerze dostali do wykonania 10 zadań (po jednym na każdy punkt Prawa). Jednakże każde z kolejnych zadań otrzymali dopiero po wykonaniu poprzedniego. Początkowo wszyscy dostali kopertę z treścią zadania nr 1, kiedy je wykonali, dopiero wówczas otrzymali zadanie 2 oraz treść pierwszego Prawa, itd. aż do ostatniego zadania. Podczas zabawy harcerze musieli:
– odszyfrować wyrazy tworzące treść pierwszego Prawa,
– rozwiązać krzyżówkę, której hasłem jest treść drugiego punktu Prawa,
– narysować sytuację, w której spełnili dobry uczynek i opowiedzieć o niej,
– odegrać scenkę, w której zaprezentują, jak być miłym dla innych,
– zaśpiewać hymn Polski,
– wykonać bukiet z liści,
– złożyć puzzle,
– opowiedzieć kawał, tak, aby rozśmieszyć całą grupę,
– Opowiedzieć jak dobrze gospodarować pieniędzmi,
– Złożyć 10 Punkt z rozsypanki wyrazowej.
Festiwal Piosenki Harcerskiej HaHuŚ 2015r.
Dnia 11.11.2015r. już po raz drugi, drużyna harcerska naszej szkoły wzięła udział w Festiwalu Piosenki Harcerskiej HaHuŚ. Podobnie jak w roku ubiegłym, festiwal odbył się w auli Schroniska dla Nieletnich w Chojnicach. Zabawa była rewelacyjna i wszystkim dopisywały dobre nastroje. Organizator sprawił nam ogromną przyjemność pysznym obiadkiem a wychowankowie schroniska zaprezentowali przedstawienie pt. „Dziady” A. Mickiewicza. My z kolei zaprezentowaliśmy dwie piosenki pt. „Szara Lilijka” oraz ”Sokoły”, za które otrzymaliśmy czwarte miejsce oraz nagrody w postaci gier planszowych dla naszej drużyny. Dziękujemy 40 drużynie Harcerskiej im.Zawiszy Czarnego za wspaniałą zabawę i obiecujemy, że za rok będziemy się bawić równie dobrze!!!
W czasie trwania zbiórek odbywają się zajęcia z technik harcerskich, które mają na celu wzbogacenie i pogłębienie podstawowych umiejętności harcerskich. Dlatego dwie zbiórki przeznaczyliśmy na utrwalenie wiadomości na temat krzyża harcerskiego. Prezentujemy naszą pracę wykonaną z masy solnej.
Nowy rok szkolny zaczął się dla naszej drużyny bardzo miło. Pierwsze spotkania przeznaczyliśmy na wspólne gry zespołowe. Celem zbiórek w roku szkolnym 2015/2016 jest bowiem integracja grupy oraz stworzenie miłej atmosfery poprzez zabawę. Młodzi harcerze doskonalą umiejętność pracy w grupie, zdobywają doświadczenia społeczne oraz wspólnie przeżywają przygodę jakim jest HARCERSTWO. Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym zacieśnimy dawne i nawiążemy nowe przyjaźnie.
PROGRAM NA ROK SZKOLNY 2014/2015
1 WDH
NIEPRZETARTEGO SZLAKU
działającej przy Zespole Szkół Specjalnych w Czersku
realizowany przez dh. Karolinę Wilczewską.
Charakterystyka drużyny:
Drużyna harcerska powstała na początku roku szkolnego 2012/2013. Obecnie działamy jako drużyna próbna. W skład drużyny wchodzą chętni uczniowie klas II–V. Drużynę tworzy jedenastu harcerzy.
Nasza drużyna będzie dążyć do stania się pełnoprawną drużyną harcerską (zakończenie okresu próbnego), powiększenia liczby członków, wdrażanie idei harcerskich nowym członkom ZHP, wypracowanie zwyczajów i obrzędów drużyny oraz złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez młodych harcerzy. Drużyna działa zgodnie z metodyką ZHP. Wszyscy harcerze dostarczyli pisemną zgodę rodziców/opiekunów na swoje członkostwo w drużynie.
Cele ogólne:
– Postępowanie zgodnie z założeniami Prawa Harcerskiego.
– Stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego,
duchowego i fizycznego rozwoju młodego człowieka:
- intelektualne – poznawanie nowych miejsc i ludzi, zdobywanie wiedzy, poszerzanie swoich zainteresowań;
- społeczne – nauka współżycia w grupie, rozwiązywanie konfliktów, poznawanie mechanizmów i struktur życia społecznego;
- duchowo – zastanawianie się nad sobą, pokonywanie własnych słabości, rozwijanie zdolności, rozbudzanie wrażliwości etycznej, budowanie własnego systemu wartości;
- fizyczne – dbanie o swoją sprawność fizyczną, własne zdrowie, uprawianie sportu i turystyki, przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, walka z nałogami.
Cele szczegółowe:
- Rozwój samoobsługi – utrwalanie i poszerzanie nabytych sprawności z zakresu higieny osobistej, dbałość o porządek w otoczeniu, umiejętność przygotowania posiłków.
- Uspołecznienie harcerzy:
- Kształcenie pojęcia „ja” osobowego, wyrabianie poczucia szacunku do własnej osoby.
- Doskonalenie umiejętności autokontroli, np. poprzez zabawy, do których trzeba się włączyć w odpowiednim momencie;
- Budzenie poczucia integracji z grupą i współodpowiedzialności poprzez wspólne działanie;
- Kształtowanie uczuć szacunku i sympatii do innych osób, sposobów kulturalnej ekspresji tych uczuć (np. przy okazji imienin, świąt);
- Umiejętność współczucia i dzielenia się radością;
- Utrwalanie poczucia swojej i cudzej własności;
- Nauczenie prawidłowej reakcji w sytuacjach trudnych: obrona siebie i innych przed agresją, radzenia sobie tak w sytuacji porażki, jak i w sytuacji sukcesu;
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie.
- Rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej, sprawności motorycznej
- Rozwijanie różnych sfer osobowości:
- Ruchowej – gry sprawnościowe, pląsy, zabawy ruchowe;
- Wrażliwości estetycznej – wyrażanie nastroju poprzez pracę plastyczną, rozwój wyobraźni i aktywności twórczej;
- Muzycznej – nauka piosenek.
- Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.
- Zdobywanie wiadomości i umiejętności harcerskich.
- Zdobywanie sprawności i stopni harcerskich.
- Wychowanie patriotyczne:
- Kształcenie poczucia przynależności do narodu, dumy narodowej np. poprzez udział w uroczystościach;
- Wyrabianie postaw obywatelskich i współodpowiedzialności za małą i dużą ojczyznę;
- Pogłębianie i poszanowania tradycji lokalnych.
- Propagowanie właściwych sposobów spędzania wolnego czasu.
- Pogłębianie szacunku dla innych ludzi, budzenie wrażliwości na krzywdę i niedolę innych ludzi.
- Kształtowanie postaw proekologicznych – pogłębianie szacunku do zwierząt, roślin.
Formy pracy
- Zbiórka drużyny;
- Wycieczka, zwiad, biwak, rajd biegi harcerskie;
- Zbiórka tematyczna;
- Zajęcia specjalnościowe;
- Różnorodne formy dyskusyjne;
- Ogniska, świeczkowiska;
Czas i miejsce realizacji
Zbiórki odbywają się raz w tygodniu w Zespole Szkół Specjalnych w Czersku.
Treści programowe realizowane także będą na zlotach, biwakach, rajdach oraz w czasie udziału harcerzy w różnych uroczystościach szkolnych, kościelnych i innych organizowanych w naszej miejscowości.
Treści programu
- Historia Harcerstwa
- Samarytanka
- Symbolika i obrzędowość ZHP
– Pozdrowienie Czuwaj!
– Lilijka
– Krzyż harcerski
– Koniczyna WAGGGS
– Lilijka WOSM
– Prawo harcerskie
– Przyrzeczenie harcerskie
- Struktura, wewnętrzne regulacje ZHP
– Struktura
– Musztra
– Umundurowanie
– Statut
– Oznaczanie funkcji na sznurze
– Stopnie
- Szyfry harcerskie
- Terenoznawstwo
– Sposoby wyznaczania północy
– Mapa
– Znaki topograficzne
– Znaki patrolowe
– Pomiary w terenie
– Stosy ogniskowe
- Węzły
- Biwaki, wycieczki, rajdy
- Zasady bezpieczeństwa podczas zbiórek i wyjazdów
- Współpraca z innymi drużynami
- Obrzędowość w drużynie
- Zachowanie tradycji, znajomość obrzędów
- Ochrona środowiska
- Święta narodowe
- Gawędy, opowieści
- Gry, zabawy, ćwiczenia, konkursy, łamigłówki
- Piosenki i pląsy
- Zabawy ruchowe
- Turnieje
- Zajęcia praktyczne, zdobywanie sprawności harcerskich, itp.
Wykaz tematów zbiórek:
Temat | |
Wstęp do harcerstwa | Gawęda pt. „Czym jest harcerstwo” |
Prawo harcerskie | |
Krzyż harcerski i Lilijka | |
Umundurowanie | |
Szyfry | |
Zabawy integrujące grupę | Twister – gra ruchowo-zręcznościowa. |
Zabawy ruchowe, rozwijanie spostrzegawczości, zabawy integrujące. | |
Śpiewanie piosenek przy akompaniamencie gitary. | |
Quizz bajkowy i kalambury. | |
Zabawy „Odpakuj prezent”, „Odgadywanie smaków”, „Bitwa na spojrzenia”, pląsy. | |
Gra terenowa- „Szukanie ukrytego skarbu”. | |
Wyjście na plac zabaw. | |
Zabawy kulinarne | Pieczenie ciasteczek. Pieczenie mazurka wielkanocnego. Wykonywanie czekoladowych trufli. |
Zbiórki specjalne | „Dzień Nauczyciela” – Wykonywanie kartek dla nauczycieli, poprawne adresowanie. |
„Wszystkich Świętych” – Wykonywanie lampionów-zniczy ze słoika. Wyjście ze zniczami na POMNIK OFIAR FASZYZMU. | |
„Narodowe Święto Niepodległości” – „Jestem młodym patriotą” – zabawy kontrolowane do tematu. | |
„Andrzejki” – Wróżby andrzejkowe. | |
„Mikołajki” – Wspólne wykonywanie mikołajkowych ciasteczek świątecznych. Przyozdabianie ciastek. Śpiewanie piosenek. |
|
„Dzień Babci i Dzień Dziadka” – wykonywanie laurek. | |
Dzień Matki – wykonywanie prezentu dla mam. | |
Praca techniczna/ plastyczna | Wykonywanie małpki z filcu, pudełka na drobiazgi z patyczków od lodów, łańcucha na choinkę, wykonywanie albumu rodzinnego pt. „Moja rodzina”. |
Zbiórki tematyczne | Przyjaźń – „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, „Sztuka zdobywania przyjaciół”, „Bezpieczne ferie zimowe”, „Bezpieczne wakacje”, „Ekologia”. |
Światełko Betlejemskie | Wyjazd do Chojnic po Betlejemskie Światło Pokoju 2014. |
Przygotowanie do Wielkanocy | Pisanka „gigant” – praca przy użyciu balona i masy papierowej. |
Koszyczek z masy solnej. | |
Malowanie koszyczka z masy solnej. |
Ewaluacja programu
Systematyczna na podstawie obserwacji harcerzy i ich aktywności w trakcie zbiórek.
Opracowała: Dh. K.Wilczewska
PRAWO HARCERSKIE
- Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki.
- Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
- Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
- Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.
- Harcerz postępuje po rycersku.
- Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
- Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom oraz wszystkim swoim przełożonym.
- Harcerz jest zawsze pogodny.
- Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
- Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
Święto Zmarłych
Na zbiórce z okazji Święta Zmarłych odwiedziliśmy groby żołnierzy oraz złożyliśmy własnoręcznie robione znicze na Cmentarzu Honorowym w Czersku.
Niepodległość Polski
Z okazji Święta Niepodległości odbyliśmy pogadankę na temat ojczyzny, wolności oraz patriotyzmu. Młodzi harcerze odsłuchali także hymnu narodowego oraz dowiedzieli się jak należy się zachować w trakcie słuchania.
Następnie wykonaliśmy kotyliony z papieru, którymi przyozdobiliśmy naszą harcówkę.
Festiwal Piosenki Harcerskiej „HaHuŚ”
Dnia 11.11.2014r. nasza drużyna wzięła udział w Festiwalu Piosenki Harcerskiej HaHuŚ, który odbył się w auli Schroniska dla Nieletnich w Chonicach. Podczas festiwalu harcerze mieli okazję poznać inne drużyny naszego hufca oraz zobaczyć jak wyglądają spotkania harcerskie. Zabawa była rewelacyjna!
ANDRZEJKI
Mikołajkowe ciasteczka
Z okazji MIKOŁAJEK upiekliśmy pyszne ciasteczka. Ozdobiliśmy je kolorowym lukrem oraz słodkimi kuleczkami. Wszystkim łasuchom podajemy przepis:
Składniki:
- 25 dag mąki pszennej
- 1 jajko
- 10 dag masła
- 12 dag cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią(polecam zetrzeć go na cukier puder np. wałkiem do ciasta)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wykonanie:
Wszystkie składniki zagniatamy razem na gładkie ciasto, rozwałkowujemy , wycinamy foremkami różne kształty, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C na złoty kolor około 8 minut. SMACZNEGO!
Betlejemskie Światło Pokoju 2014r.
Ważnym wydarzeniem naszej drużyny był wyjazd po Betlejemskie Światło Pokoju 2014 do Chojnic. Niestety z powodów finansowych udało się wyjechać tylko dwójce harcerek – Ali Dobrowolskiej oraz Marcie Rydzkowskiej. Reszta drużyny była czynnie zaangażowana podczas świątecznego apelu w szkole, na którym Światełko zostało oficjalnie przekazane na ręce pana dyrektora – Leszka Mrozińskiego.
Betlejemskie Światło Pokoju niosło przesłanie: „Pokój jest w nas”
Nasz świąteczny bałwanek z plastikowych kubeczków
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Z okazji Dnia Babci i Dzidka wykonaliśmy prezenty dla naszych dziadków – świeczniki z masy solnej.
Nasi harcerze w terenie
W sobotę (23 maja 2015r.) wczesnym popołudniem młodzi harcerze z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku, zebrali się pod szkołą, aby zagrać w grę terenową. Podczas zabawy na dzieci czekało wiele zadań oraz dużo ruchu na świeżym powietrzu. Na samym wstępie gry, dzieci otrzymały narysowaną mapę najbliższej okolicy. Zaznaczono na niej kilka tajemniczych miejsc. Aby przejść cała trasę, należało zlokalizować te miejsca, dokładnie przeszukać, odnaleźć i prawidłowo rozwiązać ukryte zadania. Te zadania okazały się wskazówkami, które wytyczały dalszą drogę do celu. Poprawne zrealizowanie danego zadania wymagało od młodych harcerzy posiadania wiedzy nt. krzyża oraz lilijki harcerskiej oraz znajomości szyfrów. Dzieci wykazały się także dużym sprytem oraz logicznym myśleniem podczas rozwiązywania wielu zagadek. Gra okazała się wspaniałą rozrywką. Harcerze nie tylko pokazali swoje zaangażowanie. Udowodnili także,że potrafią współdziałać i wspólnie pokonywać przeszkody.Dodatkowym atutem gry, była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy zdobytej podczas naszych zbiórek. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zjedli mały poczęstunek. Nasze spotkanie zakończyło się na placu zabaw, gdzie wspólnie bawiliśmy się, graliśmy w piłkę nożną i dzieliliśmy się wrażeniami z naszej pierwszej gry terenowej.
II SPOTKANIE NA GRACH TERENOWYCH
W sobotę 13 czerwca zagraliśmy w naszą drugą i ostatnią grę terenową w tym roku szkolnym. Spotkaliśmy się w parku przy ul. Chojnickiej. Początek zabawy okazał się niemałym wyzwaniem. Spośród różnych cech ludzkich należało wybrać te, którymi odznacza się dobry harcerz. Za prawidłowo rozwiązane zadanie dzieci otrzymały mapę oraz dalsze instrukcje gry. Zabawa polegała na podążaniu za strzałkami zaznaczonymi na mapie oraz znajdowaniu zagadek ukrytych na trasie. Podczas pierwszego punktu harcerze musieli odszukać ukrytą wśród drzew zagadkę. Doprowadziła ich ona do polany, na której schowane były tajemnicze, żółte karteczki. Należało odnaleźć wszystkie i poukładać wg wskazanego szyfru. Idąc według dalszych wskazówek, dzieci musiały ułożyć historyjki obrazkowe,zebrać kwiatki z bibuły pochowane w najbliższej okolicy oraz trochę się pogimnastykować wykonując obroty, przysiady i podskoki. W końcu młodzi harcerze dotarli do ostatniego punktu zabawy - ścieżki zdrowia. Tam czekało na nich zadanie â???? odszukanie sów oraz myszy ukrytych wśród drzew i krzaków na całym terenie. Nie była to zbyt proste, gdyż obszar do przeszukania był ogromny. Jednak dzieciom szybko udało się zrealizować plan. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie oraz miło spędziliśmy czas jedząc słodki poczęstunek.Jednak dzieciom szybko udało się zrealizować plan. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie oraz miło spędziliśmy czas jedząc słodki poczęstunek.Jednak dzieciom szybko udało się zrealizować plan. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie oraz miło spędziliśmy czas jedząc słodki poczęstunek.